Rozhovor s Petrem Buchalem
Rozhovor s bývalým absolventem a zároveň pedagogem boskovického gymnázia si připravila Radka Jedličková.
Rozhovor ponechávám v původním znění.
1) Ve kterém roce jste absolvoval?
,,Bylo to roku 1996.“
2) Kolik máte vysokoškolských titulů?
,,Tři. Moje dosažené vzdělání je trojnásobné magisterské. Studoval jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, dále filozofickou fakultu, rovněž v Olomouci. Následně jsem studoval Faculty of Humanities and Social Sciences na University of Porthmouth ve Velké Británii.“
3) V jakém sektoru pracujete? ,,Ve službách.“
4) Věnujete se oboru, který jste vystudoval?
,,Ano.“
5) Jakou máte praxi v oboru, ve kterém pracujete?
,,Je to devět let.“
6) Je to obor, ve kterém jste chtěl pracovat?
,,Do konce čtvrťáku jsem nevěděl co chci dělat. Věděl jsem, že chci studovat angličtinu, ale že budu jednou učitel mě nenapadlo. Nicméně to byla jedna z možností, jak se dal tento jazyk uplatnit.“
7) Co vás vedlo k tomuto oboru?
,,Měl jsem rád angličtinu i společenské vědy už od základní školy, i když ty jsme na základce neměli. Byli jsme v době, která se přetvářela. Tehdy se psaly dějiny. Tyto předměty byly nové a zajímavé. Předtím se hodně lidí orientovalo na přírodní vědy. Se sametovou revolucí přišly změny. S němi i nové společenské obory. Dříve jsme neměli možnost je studovat.“
8) Co se vám zdálo zbytečně dělat na gymnáziu?
,,Nic. Vybral jsem si všeobecné gymnázium. Počítalo se s tím, že budu studovat i předměty, které mě moc nebavily ( chemie, fyzika, atd. ). Nikdy mě nenapadlo, proč bych neměl studovat předměty, které mě nabaví. Dnes jsem za to rád. Člověk se něco dozvěděl i z jiných oblastí a díky tomu má větší přehled.“
9) Jak dlouhou dobu po studiích jste strávil na pracovním úřadě?
,,Necelý měsíc. Poté jsem pracoval asi měsíc a půl na jazykové škole v Olomoci. Následně se ozvali z gymnázia v Rájci, tak jsem odešel tam.“
10) Byl jste někdy diskriminován kvůli tomu, že jste muž? ,,Ano, byl.“
11) Setkal jste se někdy s ženskou nebo mužskou diskriminací? Pokud ano, kde?
,,Bohužel ano, dnes a denně. Je to otázka problému platu. Nelíbí se mi, že mají dva lidé ( myšleno muž a žena ) za stejnou práci jiný plat. Jedná se tedy o genderové problémy.“